FAQ

FAQ

Dlaczego triathlon

Triathlon jest to dyscyplina wytrzymałościowa łącząca trzy odmienne dyscypliny sportu jak pływanie, jazda na rowerze i bieg, dzięki czemu przygotowując się do takiej imprezy odbywamy najbardziej ogólnorozwojowy i zróżnicowany trening wśród dyscyplin wytrzymałościowych. Uprawiając triathlon po prostu nie można się nudzić!

Jaki jest dystans do pokonania podczas Triathlonu Sieraków?

Podczas tegorocznej edycji Triathlonu Sieraków rywalizacja odbywać się będzie na trzech dystansach:

28,25km: 475m pływania, 22,5km jazdy na rowerze, 5,275km biegu
56,5km: 950m pływania, 45km jazdy na rowerze, 10,55km biegu
112,99km: 1900m pływania, 90km jazdy na rowerze, 21,095km biegu

Czy muszę posiadać licencję?

Do startu wymagane jest posiadanie jednorazowej, bądź rocznej licencji Polskiego Związku Triathlonu lub innej narodowej federacji triathlonu.

W jaki sposób mogę się zapisać do udziału w triathlonie?

Wystarczy że wypełnisz formularz zgłoszeniowy na stronie i dokonasz przelewu opłaty startowej w odpowiedniej wysokości, a znajdziesz się na liście startowej.

Jaka jest wysokość opłaty startowej za udział?

Zaznaczamy, że liczy się dzień wpływu środków na konto organizatora. Dopiero po wpłacie opłaty startowej Twoje nazwisko znajdzie się na liście startowej

Termin wpłaty

Dystans 28,25km (1/8 pełnego)

Dystans 56,5km (1/4 pełnego)

Dystans 112,99km (1/2 pełnego)

Sztafety na dystansie 56,5km (1/4 pełnego)

30.06.2017

99

199

250

31.08.2017

129

219

275

31.10.2017

149

249

299 299

31.12.2017

169

275

349 399

29.02.2018

189

299

399 499

30.04.2018

229

349

499 599

10.05.2018

329

449

700 749
Będzie to mój debiut w triathlonie. Czy jako zupełny amator mogę również startować w tej imprezie?

W Sierakowie wszyscy zawodnicy są mile widziani! Ustanowiliśmy bardzo przystępne dla każdego limity czasowe więc bez obaw można ukończyć zawody w komfortowym tempie. Zdecydowaną większość zawodników stanowią osoby aktywne zawodowo uprawiające triathlon dla przyjemności w wolnym czasie. Zapraszamy również oczywiście zaawansowanych zawodników, dla których przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody.

Czy są szczegółowe wymagania odnośnie roweru?

Na dystansach 28,25km, 56,5km oraz 112,99km dopuszczamy do startu na każdym sprawnym rowerze! Nie ma znaczenia, czy jest to rower szosowy, górski czy składak.
Ze względu na charakter trasy zalecamy jednak rowery szosowe lub zastosowanie gładkich opon.

Czy podczas zawodów mogę słuchać muzyki z przenośnych odtwarzaczy?

Zdecydowanie nie dopuszczamy takiej możliwości! Takie zachowanie zagraża bezpieczeństwu Twojemu oraz innych uczestników gdyż nie usłyszysz ich podczas wyprzedzania, jak również nie usłyszysz komunikatów sędziów i organizatorów.

Czy są wymagania odnośnie stroju używanego podczas triathlonu?

Podczas etapu pływackiego dla mężczyzn wymagane są tylko slipy pływackie, dla kobiet kostium kąpielowy. Podczas części kolarskiej i biegowej dla mężczyzn dodatkowo obowiązkowa jest dowolna koszulka zakrywająca tors. Zalecamy oczywiście użycie jedno- lub dwuczęściowego stroju triathlonowego, lecz nie jest on obowiązkowy.
Przy temperaturze wody poniżej 15,9st pianka jest obowiązkowa, natomiast przy wyższej jak najbardziej wskazana!

Czy muszę mieć kask?

Kask podczas jazdy na rowerze jest bezwzględnie obowiązkowy! Kask musi być zapięty przed odwieszeniem roweru ze stojaka po etapie pływackim, a zdjęty dopiero po odwieszeniu roweru przed wyruszeniem na bieg.

Czy podczas wyścigu moja rodzina i przyjaciele mogą mi pomóc zmienić dętkę lub podać bidon?

Wszelka pomoc z zewnątrz za wyjątkiem kibicowania jest zakazana i grozi dyskwalifikacją zawodnika. Organizator zapewnia napoje i odżywki w punktach odświeżania i podawanie napoi i odżywek przez osoby z zewnątrz jest zakazane i uznawane za pomoc z zewnątrz.

Co to jest strefa zmian?

Jest to obszar, w którym zawodnicy zostawiają swoje wyposażenie niezbędne podczas wszystkich etapów triathlonu: obuwie, kask, okulary, odżywki oraz rower. Każdy zawodnik ma swoje przydzielone miejsce na rower oraz koszyk w którym zostawia wszystko swoje rzeczy.

Czy mój rower i rzeczy ze strefy zmian może zabrać obca osoba?

Twój rower i rzeczy będą pilnowane i do strefy zmian wstęp będą mieli wyłącznie zawodnicy z opaską na ręku. Przy wyjściu ze strefy zmian kontrolowana będzie zgodność numeru na rowerze z numerem zawodnika.
Wstęp do strefy zmian będzie otwarty po ukończeniu etapu rowerowego przez ostatniego zawodnika.

Jak jest mierzony czas?

Pomiar czasu dokonany jest elektronicznie za pomocą chipa zakładanego na kostkę za pomocą neoprenowej opaski. Dzięki temu poznasz nie tylko ostateczny czas, ale i czas poszczególnych etapów triathlonu.

W jaki sposób będę oznaczony na trasie triathlonu?

W pakiecie startowym otrzymasz szereg numerów i naklejek o ściśle określonym przeznaczeniu:
Duży numer formatu A5 należy mieć widoczny w pasie na etapie rowerowym z tyłu, natomiast na etapie biegowym z przodu, dlatego zalecamy jego zamocowanie do gumy, którą łatwo będzie obrócić. Tego numeru nie zabieramy na etap pływacki!
Dodatkowo otrzymasz 2 małe naklejki, które naklejamy na kask z przodu oraz po lewej stronie oraz 1 większą naklejkę, którą mocujemy na rowerze za rurą podsiodłową, aby numer widoczny był z obydwu stron. Otrzymasz również czepek pływacki z napisanym numerem, który służy do identyfikacji w wodzie.
Ostatnim, nie mniej ważnym elementem jest opisanie zawodnika na ramieniu i łydce, dzięki czemu możliwa będzie identyfikacja zawodnika po wyjściu z wody.

Czy każdy może wziąć udział w zawodach?

W triathlonie na obydwu dystansach udział jest dopuszczalny dla osób po ukończeniu 18 roku życia i legitymujących się dobrym stanem zdrowia.

Czy mam określoną ilość czasu na ukończenie zawodów?

Ze względów logistycznych ustaliliśmy następujące limity na ukończenie poszczególnych etapów triathlonu:

Dystans 28,25km 56,5km 112,99km
Pływanie 22,5 min 45 min 90min
Pływanie + rower 1h15min 3h30min 5h
Całość 2h 5h 8h

Ustalone limity są znacznie wydłużone względem światowych standardów i zapewniamy, że będziesz mieć wystarczająco czasu na spokojne ukończenie imprezy.

Do kiedy mogę się zarejestrować?

Rejestracja na Triathlon Sieraków została już otwarta i trwać będzie najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku, przy czym z uwagi na ograniczoną maksymalną liczbę uczestników zalecamy nie zwlekać z zapisami. Po osiągnięciu maksymalnej liczby uczestników na liście startowej rejestracja na dany dystans zostanie zamknięta.

Czy na trasie zawodów przewiduje się punkty żywieniowe? Czego mogę się na nich spodziewać?

Na trasie kolarskiej obydwu dystansów usytuowane będą 2 punkty żywieniowe (co 11km) a na trasie biegowej również 2 punkty co około 2,7m.
Na każdym punkcie żywieniowym znajdować się będą: woda, napoje izotoniczne oraz banany.

Czy moja rodzina i przyjaciele podczas zawodów będą mieli jakieś inne zajęcie poza kibicowaniem?

Jak najbardziej! Dla wszystkich kibiców szykujemy mnóstwo atrakcji, dzięki którym każdy będzie z tego dnia zadowolony!

Co jeśli w dniu zawodów będzie padało?

Zawody odbędą się bez względu na warunki pogodowe. W przypadku wyjątkowo niesprzyjającej aury możliwe jest jednak przesunięcie godziny startu bądź rezygnacja z pływania.